РОДИТЕЛИ,
Вие сте незаменими за вашите деца, те се нуждаят от вашата обич и разчитат на вашето мнение, ето защо:
- Не пренебрегвайте въпросите им;
- Разговаряйте с тях;
- Вслушвайте се в мълчанието им – то може да значи някаква тревога;
- Научете ги да споделят;
- Безразличието у децата означава, че не сте разкрили достатъчно възможности пред тях;
- Научете ги на отговорност;
- Позволявайте им да изказват своето мнение;
- Помогнете им да изразяват чувствата си;
- Записвайте ги на различни курсове, ателиета и спортове . Дори да се откажат след време, те ще са натрупали знания и умения, които в бъдеще ще им потрябват;
- Не мислете, че ако нещо е лесно за вас, то е лесно и за децата;
- Търсете различни източници, които да ви информират за напредъка или нуждите им;
- Каквото и да мислите, не изказвайте негативното си мнение за учителите и училището пред вашето дете, то е там и заради вас. Никой не иска да отива на неприятно място всеки ден;
- Знайте, че всяка ваша постъпка е пример за подражание, затова четете заедно, пазарувайте заедно, приготвяйте масата за хранене заедно…
- Помнете, ПРЕГРЪДКАТА и ЦЕЛУВКАТА са ВЪЛШЕБНИ!
Защо частна занималня от 1-ви клас?
- Сега детето се учи да организира собственото си време.
- Учи се да учи.
Това са навици, които остават за цял живот.
По-лесно е да се гради, отколкото да се поправя!
- Работи се в малки групи и спокойна обстановка.
- Бързо се откриват пропуски в знанията и лесно се коригират.
- Има по-големи възможности за лична изява.
- Има повече възможности за споделяне.
- Спокойствие и сигурност за родители.
Научете заедно МОЛИТВА на ИВАН ВАЗОВ
МОЛИТВА
Дядо господи, прости ме,
моля ти се от душа,
с ум и разум надари ме,
да не мога да греша!
Запази ми ти сърцето
от зли мисли и неща,
всичко видиш от небето:
зло до мен недей праща!
Дай на мама, дай на тате
здравье, сила и живот,
мир, любов на всички братя
и добро на наш народ!
Иван Вазов
График за провеждане на националните състeзания по математика за ученици през учебната 2013/2014год.
1. Математически турнир „Черноризец Храбър” – 1.11. 2013год. (2-12клас)
2. Есенен математически турнир, София – ноември (8-12клас)
3. Софийски математически турнир – ноември (2-12клас)
4. Коледно математическо състезание – декември (1-12клас)
5. Национална олимпиада по математика
Общински кръг (4-12клас)
Областен кръг (4-12клас)
Националин кръг (7-12клас)
6. Състезание – тест за учениците от 7-ми клас
Общински кръг
7. Европейско математическо „Кенгуру”
Областен кръг (3-12клас)
Националин кръг (3-12клас)
8. Великденско математическо състезание – април 2014год. (1-12клас)
9. Математическо състезание „Еврика” – юни 2014год. (2-7клас)
Как да разберем как се справя детето ни в училище?
"Какво прави днес в училище?" питате вие. "Нищо," отговаря детето ви. Ако това ви звучи познато, не се отчайвайте.
Училището и училищния живот са много важни както за нашите деца, така и за нас, техните родители. Бидейки институцията, която трябва да даде старт в живота на децата ни, училището е сериозна отговорност, но и предизвикателство. Там децата се спречкват с много и различни проблеми без да са подготвени как да реагират на всеки един от тях. Наше задължение като родители е да стоим до децата си и да им помогнем в тези ситуации. Но понякога се получава така, че ние твърде късно научаваме за случилото се.
Какво можем да направим, за да проследим по-лесно случващото се с нашето дете в училище?
Говорете с учителя на детето си
- Установете регулярен начин да поддържате врзка с учителя. Може да опитате да разменяте бележки в определен за това дневник всеки ден; един-два кратки коментара са достатъчни. Ако изберете подобна система, включете и детето си. Нека то да взима дневника и да носи отговорността да го предоставя на учителя и след това на вас. Ако предаването на бележки не е вашият вид комуникация уредете възможност да се чувате редовно с учителя по телефона или и-мейл.
- Ако възникне проблем не чакайте редовната родителска срещаОбадете се на учителя и поискайте веднага да се видите. Съберете мислите си предварително, за да сте подготвен за срещата. Уговорете срещата с цел разрешаване на проблема или обмяна на идеи, направете опит и двете страни да си сътрудничите в обмяна на идеи за решаване на ситуацията и обсъждане на начини как да помогнете на детето да се справи с трудностите.. Колкото по-малко нападателен сте вие, толкова по-малко учителят ще заеме защитна позиция. Това ще спомогне по-добре за разрешаване на проблема.
- Ако учителят ви се обади за проблем и поиска да се срещнете, пригответе си някакви въпроси: Какво е направило детето ми, за да ви притесни? Как можем вкъщи да помогнем за решаването на проблема? Как най-добре можем да поддържаме връзка по време на развитието на проблема?
Говорете с детето си
- Питайте за училището всеки ден. Някои семейства обсъждат изминалия ден по време на вечеря, по време на къпанетоили просто преди лягане — което време ви е най-удобно. Опитайте се да обсъдите всички аспекти на училищния живот, Например приятелите на детето ви, любими части на деня и отношенията с учителите и други учлищни служители. Нека детето ви вижда, че се интересувате от всяка част на училищния му живот — не само успехите, но също и неговите проблеми.
- Говорете за хубавите части от деня преди да се захванете с проблемите. По-лесно е да се говори за проблемите след като предварително са описани приятните събития.
- Бъдете конкретни. Вместо да питате, "Какво прави днес?" попитайте, "Свършихте ли вече с четенето на книгата за рицарите?" или "Коя е следващата книга, която трябва да четете за училище?"
- Бъдете активен слушател. Слушайте внимателно какво казва детето ви. Опитайте се да слушате между редовете, и задавайте целенасочени въпроси по темите, които детето намира за трудни за обсъждане.
- Поддържайте разговор. Говорете със децата, не на децата. Децата не слушат лекциите. Опитайте се да поддържате искрен диалог с тях, не монолог. Те често обичат да научават какво се е случвало с вас в училище, когато сте били колкото тях.
- Направете дома продължение на училището. Ако детето ви се прибере вкъщи с желание да ви прочете нова книга или се опита да направи научен експеримент, насърчете го.
- Включете се в подготовката на домашните му. Целта ви не е вие да ги подготвите, но да бъдете заедно в подготовката и да помогнете, когато има нужда. Предварително отделете време за домашните и винаги следете дали детето ги подготвя.
Говорете с другите родители
- Децата постоянно поддържат група от приятели, споделяйки техните впечатления и преживявания един с друг. И вие трябва да поддържате тази групичка. Родители, които поддържат близка връзка едни с други — обменяйки информациая как се развиват децата им, отношенията с учителят и училището като цяло — има по-добър усет за това какво се случва в клас, отколкото родители, които не са в групата. Вашето дете също ще оцени това. Децата се чувстват по-сигурно, когато знаят, че важните възрастни в живота им — родители и учители — обсъждат тяхното благополучие.
Включете се
- Намерете неформални начини да се включите в училищния живот на детето си. Приемете да станете отговорник на класа, ако имате възможност; ако не включете се в друг проект за родители към класа на детето, като например при нужда в подотовките на училищни тържества или други. Също така питайте учителя дали можете помогнете вкъщи с подготовката на някакви училищни материали, може би като поддържате връзка с другите родители, да координирате някаква и-мейл кореспонденция или просто да помогнете за събирането на някакви материали за определен проект. Друга възможност е да придружите класа в извънучилищни мероприятия.
- Обръщайте внимание, когато детето ви играе с другите деца и говори за училището. Ще чуете много полезна информация. Това не е подслушване; ако детето ви говори открито вие имате право да обърнете внимание.